Nabízíme pronájem plně vybaveného obytného přívěsu a outdoorového vybavení.

Pojeďte s námi do přírody.

Řidičský průkaz a tažné auto


Než si přesně spočítáme, jaký je potřeba řidičský průkaz a jaké je potřeba tažné auto, je dobré vzít si technický průkaz vozidla a vysvětlit si některé pojmy. Doporučuji vzít si velký techničák, údaje jsou tam přehlednější a úplnější. V technickém průkazu nás v sekci hmotnosti zajímají následující základní údaje:

G. Provozní hmotnost - to je hmotnost vozidla s výbavou, náplněmi, ale bez řidiče, cestujících a nákladu.

F.1. Největší technicky přípustná / F.2. povolená hmotnost - to je maximální celková hmotnost vozidla, se vším všudy.

Rozdíl mezi nejvyšší technicky přípustnou hmotností a provozní hmotností určuje užitečnou hmotnost nebo také doložnost, tedy jakou vahou nákladu a osob můžeme vozidlo zatížit.

Technický průkaz v sekci hmotnosti dále v souvislosti s tažením přívěsu uvádí následující:

O.1. Největší technicky přípustná/povolená hmotnost přípojného vozidla bržděného - to je maximální hmotnost přívěsu.

Největší technicky přípustná / F.3 povolená hmotnost jízdní soupravy - součet nejvyšších technicky přípustných hmotností vozidla a přívěsu.

V některých případech lze ve velkém technickém průkazu v poznámkách nalézt povolení vyšší technicky přípustné hmotnosti při tažení přívěsu a rychlosti do 100 km/h.

Všechny hmotnosti je dobré si někam přehledně vypsat.

Jaký je potřeba řidičský průkaz

Při posuzování potřebného řidičského oprávnění pro řízení soupravy se bere v potaz Největší technicky přípustná hmotnost vozidla a Největší technicky přípustná hmotnost přívěsu, tak jak jsou zapsány v technických průkazech.

Pokud je součet Největší technicky přípustné hmotnosti vozidla a Největší technicky přípustné hmotnosti přívěsu menší než 3.500 kg, tak postačí běžné řidičské oprávnění skupiny B.

Pokud vás zastaví policejní hlídka, nebude auto a karavan vážit. Podívá se do technických průkazů a pro řidičské oprávnění sečte největší technicky přípustné hmotnosti. Že máte ve skutečnosti naloženo méně, je nezajímá.

Náš karavan Caravelair Antares Luxe 546 má Největší technicky přípustnou hmotnost 1420 kg. Pokud je tedy Největší technicky přípustná hmotnost vašeho vozu do 2080 kg, pak stačí řidičák skupiny B. Do této skupiny se vejde velká většina běžných osobních aut, s výjimkou opravdu velkých SUV.

Pokud se nevejdete do 3.500 kg, pak je třeba buď rozšíření B96 s maximálním hmotnostním limitem 4.250 kg, nebo plnohodnotné oprávnění B+E.

B (3,5 t) B96 (4,25 t)
Nejvyšší technicky
přípustná hmotnost
Karavan 1420 kg 1420 kg
Vaše auto max. 2080 kg max. 2830 kg

Jaké je potřeba tažné auto

Při posuzování vlastností tažného auta se berou v potaz okamžité hmotnosti vozu a přívěsu. Karavan Caravelair Antares Luxe 546 má Provozní hmotnost 1.200 kg, naložený bude mít zhruba 1.300 kg. Zkontrolujte v technickém průkazu vozu Největší technicky přípustnou hmotnost bržděného přípojného vozidla a případně i Největší technicky přípustnou hmotnost jízdní soupravy. A mějte na paměti základní pravidlo - tažné auto by mělo být vždy těžší než přívěs.


Další rady pro všechny karavanisty

Jak se dělá rozšíření řidičského oprávnění na skupinu B96

O tristním stavu současného postupu získání rozšíření řidičského oprávnění na "karavanouvou" skupinu B96.

Jak na kontroly a revize plynu v karavanu

Z plynu v karavanu je třeba mít náležitý respekt. Kontroly a revize plynu jsou u nás povinné pro všechny, kdo provozují karavan na IČO.

Jak probíhá STK obytného přívěsu

V podstatě všechny karavany musí na STK ve stejných intervalech jako běžná osobní auta. Jak vybrat stanici STK a co všechno se na STK u přívěsu kontroluje?